Hakkımda

Edebiyat, sinema ve tarihle ilgilenir. Yahya Efendi Dergahı’nın kedilerinin nüfus sicilini tutar, vakit kalırsa okumak istediği hikayeleri yazar.

Necati Cumalı’nın Oktay Akbal’a verdiği mülakattaki şu sözleri hep aklımdadıydı: “Bir edebiyatçının ilk yazdıklarında bütün geleceği gizlidir. Giderek kendi sesini taşıyan ilk üç beş dizesi falı gibidir bir şairin.” Öyleyse, yazdığım her şeyde bütün geleceğimin gizli olduğunu düşünmekte bir beis yoktu. Tıpkı Turfan’da fal çubuklarından geleceklerini okuyanlar gibi kendi falıma bakabilirdim. Bu yüzden sesimi taşıyacak, yolculuğumun açık falı olacak bir blog kurmaya karar verdim ve Salt Muharrir‘i şahsıma ait envai çeşit yazının ve geç Osmanlı-erken Cumhuriyet dönemi dergi ve gazetelerden seçmelerin yayınlanacağı bir kültür sanat platformu olarak kurguladım. Burada belirli bir döneme veya disipline dayalı üretime bağlı kalmayan bir doğrudan yayıncılığı hedefliyorum. İçinde bulunduğum zaman bunu mümkün kıldığı, ürettiklerimi ve tükettiklerimi sizlerle paylaşabildiğim için mutluyum.

Zâtî’nin “Geldi ol zühd libâsını kaba ettirici / Zâhidâ başına çek hırkaya mânend-i keşef” beytini duyunca başını kaldırıp “Allah’a kasem ederim, bak, dünyada mânâ tükendi derler, mânâ katiyyen tükenmez, hüner onu bulmaktır” diyen II. Bayezid’ı hatırlayarak tıpkı Zâtî gibi tükenmemiş olanın peşine düşüyorum.

Peki, neden Salt Muharrir? Öncellikle, neden “muharrir” gibi artık pek kullanılmayan bir kelimeyi tercih ettiğimi açıklamak isterim. Arapça kökenli bir sıfat olan “muharrir” kelimesi, “yazıya geçiren (kimse), yazan, yazıcı, kâtip” anlamına geliyor. Bu sıfatın beni tanımladığını düşünüyorum. “Salt”ı ise bu sıfatı pekiştirdiği için tercih ettim.

Kısaca kendimden de bahsetmem gerekirse, lisans eğitimimi İngilizce öğretmenliği ve Amerikan kültür-edebiyatı alanında tamamladım. Yüksek lisans eğitimime sinema ve televizyon alanında devam ediyorum. Şiir, hikâye ve denemelerimi Dergâh, Vesait, Kiltablet Öykü, Gebe gibi dergilerde ve kendi kişisel blogumda yayımladım. Şu an bağımsız editörlük ve metin yazarlığı yapıyorum. 

Her türlü öneri, dilek ve şikayetleriniz için bana mail gönderebilirsiniz: mt.mustafaturkan@gmail.com

Mustafa Türkan

2 Comments

  1. Ayyyy bayıldım hakkında yazdıklarına Mustafa’cığım. Seninle gurur duyuyorum ve hep duyacağım. “Kaleminin ucu hiç körelmesin ya da kaleminin mürekkebi hiç bitmesin :) ” demek isterdim ama artık klavye etkili olduğu için can-ı gönülden başarılar diliyor,sevgimi gönderiyorum sana GENÇ salt muharrir…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s