Hakkımda

Necati Cumalı’nın Oktay Akbal’a verdiği bir mülakattaki şu sözleri hep aklımdadıydı: “Bir edebiyatçının ilk yazdıklarında bütün geleceği gizlidir. Giderek kendi sesini taşıyan ilk üç beş dizesi falı gibidir bir şairin.” Öyleyse, yazdığım her şeyde bütün geleceğimin gizli olduğunu düşünmek ve bunlara eskilerin kutsal metinlere atfettiği değeri atfetmekte bir yanlış yoktu. Tıpkı Turfan’da fal çubuklarından geleceklerini okuyan Türkler gibi kendi falıma bakıyordum. Bu yüzden sesimi taşıyacak, yolculuğumun açık falı olacak bir blog ile yola devam etmeye karar verdim ve Salt Muharrir‘i şahsime ait yazıların ve erken cumhuriyet dönemi dergi ve gazetelerden seçmelerin yayınlanacağı bir kültür sanat platformu olarak kurguladım. Bu blogda belirli bir dönem veya disipline dayalı üretime bağlı kalmayan doğrudan yayıncılığı amaçlıyorum. İçinde bulunduğum zaman bunu mümkün kıldığı için mutluyum.

Zâtî’nin “Geldi ol zühd libâsını kaba ettirici / Zâhidâ başına çek hırkaya mânend-i keşef” beytini duyunca başını kaldırıp “Allah’a kasem ederim, bak, dünyada mânâ tükendi derler, mânâ katiyyen tükenmez, hüner onu bulmaktır” diyen II. Bayezid’a katılıyor, tıpkı Zâtî gibi tükenmemiş olanın peşine düşüyorum.

Peki, neden Salt Muharrir? Öncellikle, neden “muharrir” gibi artık eskimiş bir kelimeyi tercih ettiğimi açıklamak isterim. Arapça kökenli bir sıfat olan “muharrir” kelimesi, “yazıya geçiren (kimse), yazan, yazıcı, kâtip” anlamına geliyor. Bu sıfatın beni tanımladığını düşünüyorum. “Salt”ı ise bu sıfatı pekiştirdiği için tercih ettim.

Kısaca kendimden de bahsetmem gerekirse, lisans eğitimimi İngilizce öğretmenliği ve Amerikan kültür-edebiyatı alanında tamamladım. Yüksek lisans eğitimime sinema ve televizyon bölümünde devam ediyorum. Şiir, hikâye ve denemelerimi Dergâh, Vesait, Kiltablet Öykü, Gebe gibi dergilerde ve kendi kişisel blogumda yayımlama fırsatı buldum. Bazı süreli yayınlarda metin yazarlığımı sürdürmeye devam ediyorum. Edebiyat, sinema ve tarihe dair her türlü detay, ilgi ve okuma alanlarım dahilinde. Şu an bağımsız editörlük ve metin yazarlığı yapıyorum. 

Her türlü öneri, dilek ve şikayetleriniz için bana mail gönderebilirsiniz: mt.mustafaturkan@gmail.com

Mustafa Türkan

2 Comments

  1. Ayyyy bayıldım hakkında yazdıklarına Mustafa’cığım. Seninle gurur duyuyorum ve hep duyacağım. “Kaleminin ucu hiç körelmesin ya da kaleminin mürekkebi hiç bitmesin :) ” demek isterdim ama artık klavye etkili olduğu için can-ı gönülden başarılar diliyor,sevgimi gönderiyorum sana GENÇ salt muharrir…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s