Doğru Bir Fikirde Yanlış Bir Nokta

Şair, muharrir ve saylav Hasan Âli Yücel 30 ağustos tarihinde (Ulus) gazetesinin çıkan bir fık­rasına Kemafissabık kelimesini başlık yapmış. Ankarada Yenişehirin maruf kahvesi Özende otu­rurken önüne bırakılan bir gazi­no ilânında, bu köhnemiş tabire raslayışına hiddet ediyor. Birer müddet sinib saklandıktan sonra yine teker teker yazı diline sokulan ve gittikçe cesaretlenip ar­tık her gün karşımıza çıkmağa başlıyan bir takım eskimiş ve lü­zumsuz kelime ve tabirlere karşı gösterdiği bu hiddet, pek haklı, pek yerinde. Ancak yazısının son satırlarını okurken, beni altı ya­şımda elifbeye başlatan kıpkırmızı burunlu, kızıl sakallı ve bem­beyaz sarıklı hocamız Ab.. Efendi hatırıma geldi. Haftada üç gece geçirdiği evimizin selâmlıkta kendisine tahsis edilmiş küçük oda­sında, her gece muntazaman sı­zar ve verdiği dersleri ertesi sa­bah bir kere daha müzakere ve tekrar etmekten âciz bulunurdu. Islahıhal edeceğinden ümid keserek nihayet hizmetine son vermişler, ablamla bana bir ka­dın hoca tutmuşlardı.

Halbuki, bakın, Hasan Âli ne diyor: Bunu yazıp bastıranlar, galiba, eskiden medrese tahsili görmemiş olanları müşteri olarak kabul etmek istemiyorlar. Eğer öyle ise niye masraf edip incesaz, caz getirtiyorlar? Birkaç zâkir bulup ilâhî okutsunlar ve bütün içkileri kaldırıp soğuk suyla çay dağıtsınlar!

İlâhî üstadım, bu fıkranızın vardığı hükmü bu yaşımda değil yedi yaşımda bile tashih edebilirdim. Gazinocu sazla içkiyi belki asıl kemafissabık misillû kelimatü tabirât ile haşır neşir olmuşlar için getirtmiştir!

Nahid Sırrı Örik’e ait bu yazıda müellifin tercih ettiği imlaya sadık kalınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s