İlhan Berk, Şifalı Otlar Kitabı’nı Anlattı

Otları seviyorum, bu yüzden onları yazmak istedim

Otları seviyorum, bu yüzden de onları yazmak istedim. Hep­si bu. Bunda nesne sevgimin de büyük payı oldu elbet. Nesne­ler öteden beri benim ilgi alanım olmuştur. Bu sessiz dünyaya el atmak istedim: Bir kıyıya atılmış, bu kendi halindeki dünyaya. Bir kurşunkaleme, bir ağaca, bir yaprağa, hep aşkla baktım. Onları bu dünyanın, insanlar, hayvanlar gibi bir vatandaşı bildim, ellerinden tutmak is­tedim.

Uzun bir süredir Halikarnassos’da yaşıyorum, Halikarnassos bir bitki cennetidir. Bana doğaya bakmayı burası öğret­ti. Onlarla ilişkim böyle başla­dı. Önce onları tanıdım. Bir insana eğilir gibi eğildim onla­ra. Otları tanımaya başlayınca, onları sözlüğüme yazmak için, kitaplara, kitaplardaki hayat­larına uzanmak gereğini duy­dum. Böylece bilgimi pekiştir­dim. Tarih ve mitologyaysa öteden beri benim ilgi alanım ol­duğu için, bunları bitkilere de­ğin de götürdüm. Böylece var­lıklarını, bu sessiz varlıklarını daha bir donatmak, var etmek istedim. Çoğunlukla bildiğim, sevdiğim bitkileri anlattım ki­tapta, benim yaşamıma girme­miş olanları pek yazmadım. Ben bu kitaba otlara olan sev­gimi koydum, bu da bana ye­ter göründü.

Kitabınız yazınsal türlerden herhangi birine sokulmak is­tense, bu hangi tür olurdu?

Bu soru beni de çok düşün­dürdü. Böyle bir kitap yazma­ya karar verdiğimde, bunun yapıtlarımın arasında yeri ne olacak diye çok sordum kendi kendime. Bir yanıt bulamadı­ğım zamanlar oldu. Bu zaman yazmayı bıraktım. Bu benim işim değil dedim. Ama sorun asıl yazma eylemiyle ilgili gö­ründüğü zaman: «Neden olma­sın?» dedim, önemli olan na­sıl yazacağımdı. Yazacağım me­tin bir yaratıya dönüşecekse, konu niçin önemli olsundu. Bu düşüncelerle giriştim işe. Ama kitabın bilgiye dayanması, ço­ğunluğa da yararlı olması ge­rektiğini de hiç unutmadım. Sanki ilk kez insanlara yararlı bir şey yazıyormuşum gibi bir düşünceye kapıldım. Bu zaman yararı sever oldum. Yazınsal türünü görmez oldum, kim nereye katarsa katsın dedim, böyle dedim de rahatladım sonun da.

Taha Toros Arşivi, TT-518022

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s