Memleket Haberleri: Ayasofya Müzesi 1 Şubatta (1935) Halka Açılıyor

Büyük Ayasofya Müzesi 1 şubat­ta umuma ve seyyahlara açılacaktır. Müzeler idaresi eski Ayasofya cami­sini müze haline koyabilmek için ter­tibat almakla meşguldür.

Caminin içini kaplıyan halılar ve hasırlar kaldırılmıştır. Bu suretle yeni müzenin mermer zemini meydana çıkmıştır. Bir taraftan Ayasofyanın cami olmasından sonra ilâve edilen bazı fazla kısımlar da kaldırılmaktadır. Bu arada pabuç­luklar ve bölmeler çıkarılmıştır.

Diğer taraftan cami avlusunda da hafriyat yapılmaktadır.

Müzeler umum müdürü Aziz dün sabahtan öğleye kadar Ayasofya müzesinde meşgul olmuş ve yapıla­cak tamirler, ilâveler ve tadilât ka­rarlaştırılmıştır. Aziz müzede meş­gul olurken kendisini ziyaret eden bir yazıcımıza yapılacak işleri ma­hallinde göstererek izahat vermiştir. Aziz diyor ki:

“— Caminin yan avlusu büyük eserlere tahsis edilmektedir. Bu kı­sımda, kaideler yapılacak ve imparator lâhdi, büyük taş yontmalar, sütunlar buraya, beton kaideler üzerine yerleştirilecektir. Burada bu büyük eserler yerleştirildikten son­ra bir araştırma yapmak mümkün olmadığından şimdiden bir araştır­maya karar verdik. Gördüğünüz şekilde kazma ameliyesi başlamıştır. Müzenin batı yüzü baştan aşağı tamir edilecektir. Çünkü bu yüz oldukça harabdır. 1 şubattan itibaren müzeyi umuma açmak niyetindeyiz. Müzede eserlerin yerleşmiş olarak teşhiri ise epeyce uzun bir za­manın işidir. Belki ağustosta bu da kabil olacaktır. Şimdilik ziyaretçilerin göreceği yalnız bu nefis ya­pılı binadır.”

Taha Toros Arşivi, Dosya No: 102-Camiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s