Kemâl Filmin Yeni Eseri Kız Kulesi Fâci’ası

Sinema aleminde başlığı ile Kemal Bey, Ertuğrul Muhsin Bey, Şakir Bey’in fotoğrafları bulunmaktadır. Süs, no 6, (İstanbul). 1923–07–21.

Kemal Film mü’essesesi turmiyub (durmayıp) çalışıyor.

Ateşden Gömlek filminin bütün memlekette ‘umûm (genel) temâşâperverlerden (tiyatro severlerden) gördüğü emsâlsiz teveccüh (beğenme) ve rağbet, mü’essese müdîrlerini – bizde olduğı ve yapıldığı gibi — en küçük bir memnûniyyet ve kanâ’at rehâvetine bile sevk itmedi.

Mü’essese müdîrleri memleketimizde her ma’nâsıyla Avrupa mü’essesâtına müşâbih (benzer) mükemmel ve mücehhez (teçhizatlı) bir sinema i’mâlâthânesi teşkîl itmişler ve bu sâyede bize şark hayâtına ‘â’id nefîs eserler virmeğe ‘azm itmişlerdir. Şimdi lâyenkatı’ (durmadan) buna hasr-ı mesâ’î (sadece bunun için zaman/mesai harcıyorlar) idiyorlar.

Gayûr (çok gayretli) san’atkâr Ertuğrul Muhsin’in tertîb indiği “Kız Kulesi Fâci’ası” filmi bu son günlerde büyük bir fa’âliyyetle hâzırlanmakda, bunun içün san’atkârlar filmin îcâbına göre takım takım memleketin muhtelif cihetlerine seyâhatler yapmakda ve resm almakdadırlar.

Filmin en parlak rolü Ateşden Gömlek oyununda Kezbân rolünü muvaffakıyyetle (başarıyla) temsîl itmiş olan Münîre Hânım’a tevdî’ (temsil edilmek) idilmiştir. Muvaffakıyyet temennî (dilemek) ideriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s